Internet jest obecnie stałym elementem dorastania dzieci na całym świecie. Jednakże najmłodszych internautów  czeka w sieci nie tylko rozrywka i materiały edukacyjne, ale także wszelkiego rodzaju zagrożenia – od pobierania oprogramowania wirusowego do przemocy i nakłaniania przez obcych do spotkań w świecie rzeczywistym.

Firma Symantec przeanalizowała rzeczywiste doświadczenia internetowe najmłodszych użytkowników, porównując je z przekonaniami rodziców — wyniki były nieraz zaskakujące. Pytania dotyczyły aktywności internetowej i doświadczeń.

Z raportu Norton Online Family, przeprowadzonego przez firmę Symantec na grupie 2 800 dzieci i ponad 7 000 dorosłych z 14 krajów, wynika, że w 2009 roku dzieci zgłaszały, że spędzają dwa razy więcej czasu w sieci niż sądzą ich rodzice. W tegorocznej ankiecie rodzice i dzieci byli zgodni co do ilości czasu spędzanego online przez najmłodszych. Jednakże, zaledwie 45 procent rodziców zdaje sobie sprawę, że ich dzieci mają negatywne doświadczenia. Co więcej, dzieci odczuwają silny wpływ emocjonalny, jaki niosą ze sobą negatywne doświadczenia w Internecie. W wyniku takich incydentów najmłodsi najczęściej odczuwają złość (39 proc.), zdenerwowanie (36 proc.), strach (34 proc.) i zaniepokojenie (34 proc.). Jedna piąta młodych użytkowników na świecie żałuje czegoś, co zrobiła w Internecie.

Najmłodsi ankietowani polegają na rodzicach, jeśli przydarzy im się coś negatywnego podczas surfowania w sieci.

Źródło: www.chip.pl

Zobacz także: