W naszym ostatnim artykule przedstawiliśmy wyniki ankiety dotyczącej różnych opinii na temat dokonywania płatności przez telefon komórkowy. Wygląda na to, że Google jest gotowa wprowadzić ją do smartfonów.

Według agencji Bloomberg najprawdopodobniej w najbliższy czwartek zostanie zaprezentowana nowa usługa, która będzie dostępna w wybranych telefonach opartych na systemie Android. Google rzekomo planuje początkowo wprowadzić nową usługę w Nowym Yorku, San Francisco, Los Angeles i Waszyngtonie, Dystrykcie Kolumbii.

Przedstawiciele firmy odmówili komentarza w tej sprawie.

Usługa ma być oparta na technologii Near Field Communcation (NFC) i umożliwi płatność przez zbliżenie urządzenia do specjalnego czytnika. Wspomniana technologia pozwala bezprzewodowo wymieniać dane na krótkich odległościach.

Obecnie w sprzedaży na terenie USA są dwa modele telefonów opartych na technologii NFC – Google Nexus S i Nokia C7 lub Astound. Jednak jeszcze w tym roku na rynku mogą pojawić się kolejne modele. Firma Forester Research przewiduje, że w 2011 roku zostanie sprzedanych ok. 40-50 milionów telefonów z technologią NFC.

W Polsce w takich miastach jak Warszawa, Lublin czy Kraków niektóre transakcje można dokonywać przez telefon komórkowy dzięki systemowi płatności firmy mPay. Korzystając z niego można nabyć bilet MPK czy dokonać opłaty za parkowanie.


Źródło:

http://news.cnet.com/

Zobacz także: