Gwałtowne burze i towarzyszące im uderzenia piorunów są nieodłącznym elementem letniej aury. Energia błyskawicy trafiającej w dom lub pochodzącej z wyładowania między chmurami nad budynkiem może indukować przepięcie w sieci energetycznej lub telefonicznej. Grozi to uszkodzeniem wrażliwego sprzętu elektronicznego, takiego jak komputery, monitory czy odtwarzacze DVD. A przypadku dużego przepięcia zagrożone jest jednak każde urządzenie elektryczne: od lodówki po telewizor.

Bezpieczeństwo urządzeń elektronicznych i potencjalnych dróg uszkodzeń, takich jak gniazdka elektryczne i telefoniczne czy kable przesyłu danych, może zapewnić odpowiednio dobrane urządzenie przeciwprzepięciowe. Komputer jest urządzeniem najbardziej wrażliwym, nawet na stosunkowo niewielkie skoki napięcia. Napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości do normalnego poziomu może zostać przywrócone za pomocą listwy przeciwprzepięciowej. Na rynku można znaleźć wersje przeznaczone specjalnie dla internautów, wyposażone w filtr, który zapewnia ochronę zainstalowanego modemu i telefonu cyfrowego.

Jeśli oprócz ochrony sprzętu zależy nam także na bezpieczeństwie danych gromadzonych na komputerze, powinniśmy rozważyć wykorzystanie zasilacza UPS. Spełniając funkcje listwy przeciwprzepięciowej, pozwoli on komputerom, monitorom, drukarkom i innym urządzeniom elektronicznym pracować przez określoną ilość czasu także wtedy, gdy zabraknie prądu.

Warto wykonywać również regularny backup kluczowych danych. Chodzi nie tylko o uniknięcie strat finansowych, ale także o oszczędność czasu, gdyż odzyskiwanie niektórych dokumentów może być nie tylko długotrwałe, ale i pracochłonne.

Eksperci radzą, by użytkownicy komputerów już zawczasu przygotowali się na niebezpieczne dla ich sprzętu sytuacje związane z warunkami atmosferycznymi.

Źródło: www.di.com.pl

Zobacz także: