Amerykańska korporacja specjalizująca się w zabezpieczeniach informatycznych McAffee opracowała strategię na rzecz zwalczania cyberprzestępczości: „A Global Plan to Fight Cybercrime”.

Główne obszary na których skupi się współpraca to: regulacje prawne, szkolenia oraz rozwój technologii. W środowiskach prawniczych, zwłaszcza działających w obrębie szybko rozwijającej się ekonomii prawnej można zauważyć brak efektywności w karaniu cyberprzestępców. Pracownicy sądowi nie zawsze wiedzą jak wykryć, a potem udowodnić popełnienie przestepstwa w sieci. W rezultacie kary są zbyt łagodne w stosunku do szkodliwości czynu. Jest to obszar, w obrębie którego edukacja ustawodawców wydaje się niezbędna. Konieczny jest także wzrost świadomości zagrożeń wśród wszystkich użytkowników, odpowiednie szkolenia mogą zmniejszyć grono potencjalnych ofiar przestępstw w sieci.

Ważnym punktem strategii jest rozwój sektora badań w zakresie nowoczesnych zabezpieczeń, stanowiących skuteczną ochronę przed bezustannie doskonalonymi programami przestępczymi. Kolejnym wyzwaniem jest ratyfikowanie Europejskiej Rady ds. Zwalczania Cyberprzestępstw. Walka z cyberprzestępczością powinna stać się działaniem o zasięgu międzynarodowym, McAfee apeluje o współpracę rządów, dostawców usług, finansistów, ekspertów ds. bezpieczeństwa, ustawodawców oraz wszystkich użytkowników internetu.

Źródło: www.mcafee.com

Zobacz także: