Jak wynika z raportu przygotowanego przez duńską firmę Secunia, mówiącego o liczbie luk wykrytych wśród producentów oprogramowania w rozkładzie rocznym, najbardziej dziurawe są obecnie produkty Apple.

Drugie miejsce należy do Oracle, a na trzecim od lat znajduje się Microsoft. Zaskoczeniem może być fakt, że pomimo alarmów producentów oprogramowań antywirusowych,  rośnie liczba ataków ukierunkowanych na produkty Adobe, firma ta uplasowała się dopiero na piątym miejscu. Producent Firefoksa wylądował na dziesiątym miejscu.

Raport Secunia zwraca również uwagę na zatrważający wzrost liczby podatności w typowym dla indywidualnych użytkowników oprogramowaniu (firma uwzględniła 50 najpopularniejszych aplikacji, w tym 26 programów Microsoftu). Między 2007 a 2009 rokiem liczba usterek zwiększyła się z 220 do 420. W tym roku będzie jeszcze gorzej – przewidują twórcy raportu. Ich zdaniem do końca bieżącego roku może zostać wykrytych nawet 760 luk.

W takiej sytuacji bez wątpienia nie warto lekceważyć cyklicznie ukazujących się biuletynów zawieracjących zestaw poprawek do wykrytych luk.

Źródło: www.di.com.pl

Zobacz także: