I znów zrobiło się głośno o prywatności na Facebooku. Wszystko za sprawą aplikacji „Mój Kalendarz”, która gromadzi dane o użytkownikach serwisu.

Ponieważ temat już był opisywany w różnych mediach, ograniczymy się do krótkiej informacji. Aplikacja „Mój Kalendarz”, która niedawno pojawiła się na Facebooku, teoretycznie ma pomóc w zapamiętaniu ważnych dat, jak np. urodziny naszych znajomych. Tymczasem okazuje się, że jej przydatność jest niewielka, a ryzyko korzystania z niej dość duże, ponieważ gromadzi dane użytkowników takie jak, np. e-mail czy datę urodzenia. Aplikacja wygląda następująco:

źródło obrazka: http://di.com.pl/

Problem aplikacji na Facebooku nie jest zjawiskiem nowym – podany przykład jest jednym z wielu. Owszem, są aplikacje użyteczne i przydatne, ale są wśród nich również niedopracowane programy lub napisane w celu gromadzenia informacji o użytkownikach, np. w celach reklamowych. Ponieważ tych aplikacji jest wiele i co rusz ktoś nam je przesyła czy poleca, powinniśmy zwracać uwagę na politykę prywatności każdej z nich. Naprawdę warto poświęcić parę minut, aby dowiedzieć się do jakich informacji o nas będzie miała dostęp aplikacja, którą chcemy zainstalować.

Jeśli jednak nieopatrznie zainstalowaliśmy taką podejrzaną aplikację na naszym koncie na Facebooku, szybko można ją usunąć:

1. Z menu „strona główna” wybieramy „ustawienia prywatności”.

2. Przechodzimy do „aplikacje i witryny”, a następnie „edytuj ustawienia”.

3. Wybieramy aplikacje, które chcemy usunąć.

Polecamy również artykuł Aplikacje mobilne – pytania i odpowiedzi


Źródło:

http://di.com.pl/

Zobacz także: