Jeżeli jesteś użytkownikiem smartphone’a lub innego przenośnego urządzenia, prawdopodobnie korzystasz z mobilnych aplikacji. Są one łatwe do ściągnięcia, pozwalają sprawdzić pogodę, posłuchać muzyki czy zagrać w grę. Jednak łatwy i szybki dostęp do nich powoduje, że czasem nie zastanawiamy się kto oferuje daną aplikację oraz jakie informacje może ona pozyskać z naszego urządzenia.

aplikajce mobilne w iPhone

Czym są mobilne aplikacje?

Jest to ogólna nazwa programów, działających na urządzeniach mobilnych, np. telefonie, tablecie czy odtwarzaczu MP3.


Co jest potrzebne, aby pobrać i zainstalować taką aplikację?

Urządzenia mobilne, takie jak smartphone czy tablet z dostępem do Internetu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie aplikacje działają na danym typie urządzenia ze względu na system operacyjny jaki obsługuje. Producenci systemów operacyjnych takich jak Android, BlackBerry, Apple, Microsoft posiadają własne sklepy internetowe, skąd można pobrać wybraną aplikację. Aby z nich korzystać powinniśmy założyć konto użytkownika, w którym będziemy musieli podać numer karty kredytowej, jeśli wybrana przez nas aplikacja nie jest darmowa.

Dlaczego niektóre aplikacje są bezpłatne?

Gdyż app store mogą zarabiać w inny sposób na ich dystrybucji. Oto kilka przykładów:

– aplikacje mogą zawierać reklamy. Dlatego im więcej użytkowników je pobierze, tym większy zysk dla producenta.

– część aplikacji może być dostępna w wersji podstawowej. Jeśli będziemy chcieli mieć dostęp do większej ilości funkcji, możemy zakupić pełną wersję danego programu.

– niektóre aplikacje umożliwiają zakup dodatkowych opcji. Zazwyczaj wtedy opłaty są uiszczane przez dany sklep internetowy. Są jednak urządzenia, które pozwalają taką  funkcję zakupów zablokować.

– niektórzy producenci oferują część aplikacji bezpłatnie w ramach reklamy, aby zachęcić użytkowników do kupna pozostałych produktów.

Jaki rodzaj danych może pobrać zainstalowana aplikacja?

Kiedy rejestrujemy się do konkretnego sklepu internetowego i pobieramy daną aplikację, może wyświetlić się komunikat czy wyrażamy zgodę, aby program miał dostęp do naszych danych. Niektóre aplikacje mogą pobierać takie informacje jak kontakty, hasła, dane z kalendarza, współrzędne telefonu, numer ID lub jedynie te dane, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

Kiedy decydujemy się na udostępnienie danych, ktoś może je później przechowywać – producent, sklep internetowy etc. – i przekazać innym firmom.

Czy istnieje możliwość sprawdzenia jakie dane zostały pobrane przez aplikację?

Sprawdzenie jakie dane zostały pobrane lub w jaki sposób zostały użyte nie jest łatwe. Dlatego zanim pobierzemy daną aplikację, dobrze dowiedzieć się kto jest jej producentem i w jakim celu powstała. Sklepy internetowe mogą podawać informacje o producentach, jeśli wyrażą oni zgodę na publikowanie takich danych. Jeśli jednak nie zamieszczono nawet informacji kontaktowych, takich jak adres strony czy e-mail, aplikacja może być mniej godna zaufania.

Jeżeli korzystamy z systemu operacyjnego Android, powinniśmy dokładnie przeczytać informację, która wyświetli się przed instalacją programu. W ten sposób dowiemy się jaki rodzaj danych może pobrać aplikacja.

Dlaczego niektóre aplikacje pobierają współrzędne położenia?

Ponieważ dzięki temu mogą wyświetlić mapę miejsca, w którym się znajdujemy, kupony do najbliższych sklepów czy informacje o osobach, które mieszkają w pobliżu, a które możemy znać. Mogą też przesyłać te informacje do sieci, które będą wysyłały do nas reklamy przygotowane na podstawie naszych zainteresowań i lokalizacji.

Jeśli wyrazimy zgodę na dostęp do danych o naszej lokalizacji, będzie on aktywny dotąd, dopóki nie zmienimy ustawień w telefonie i nie wyłączymy funkcji lokalizacji. Jednak wtedy aplikacja nie będzie automatycznie wysyłała nam informacji związanych z naszym położeniem, chyba że sami wpiszemy nazwę miejsca, w którym jesteśmy.

Dlaczego pobrana aplikacja zawiera reklamy?

Producenci starają się, aby ich programy były możliwie najtańsze, aby więcej użytkowników chciało z nich korzystać. Dlatego zamieszczenie reklamy w aplikacji umożliwia zwrot, choćby częściowy, poniesionych kosztów.

Czy reklamy mogą być do mnie adresowane?

Reklamodawcy wyznają zasadę, że klient kliknie na daną reklamę, jeśli będzie ona do niego adresowana. Dlatego sieci reklamowe gromadzą dane o użytkownikach za pomocą aplikacji i na ich podstawie dobierają temat i treść reklamy.

Czy aplikacje powinno się aktualizować?

Nasz telefon może sygnalizować dostępność nowych aktualizacji. Dobrze zaktualizować aplikację, kiedy na rynku pojawia się jej nowsza wersja. Aktualizacja często zapewnia lepszą ochronę danych przed nowymi zagrożeniami, a także umożliwia dodanie nowych funkcji.

Czy aplikacja może zainfekować mój telefon?

Hakerzy stworzyli aplikacje, które mogą zainstalować malware w naszym telefonie. Jeśli nasz telefon wysyła wiadomości, których nie napisaliśmy lub instaluje programy, których nie pobieraliśmy, może to świadczyć o tym, że nasze urządzenie zostało zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie.

Jeśli pojawi się takie podejrzenie, należy zainstalować program antywirusowy lub, jeśli jest już zainstalowany, sprawdzić jego aktualizację.  Jeśli to nie pomoże, należy zwrócić się do serwisu o pomoc.

Czy należy wierzyć opiniom innych użytkowników o danej aplikacji?

Na większości stron sklepów internetowych można przeczytać opinie innych użytkowników, zanim zdecydujemy się na pobranie danego programu. Trzeba jednak być świadomym, że niektóre z nich mogą być autorstwa producenta, który stara się pokazać swój produkt w pozytywnym świetle. Na takie rozwiązania jednak rzadko pozwalają sobie powszechnie znane i cenione marki.


Źródło:

www.onguardonline.gov
grafika pochodzi ze strony: www.vecteezy.com

Zobacz także: