Każdy z użytkowników Internetu powinien dbać o bezpieczeństwo swoich danych, nawet jeśli pobiera aplikacje z, wydawać by się mogło, zaufanych źródeł. Jednak przebiegłość hakerów i scamerów nie zna granic, co potwierdziła rosyjska firma Dr. Web, odnajdując w Android Market kilkadziesiąt programów, zawierających wirusy.

Google Play to internetowy sklep firmy Google z aplikacjami przeznaczonymi na urządzenia mobilne – np. smartfony, tablety, które są obsługiwane przez system operacyjny Android. Regularnie pojawiają się tam nowe aplikacje i niestety nie wszystkie są bezpieczne, jak stwierdzili rosyjscy specjaliści. Znaleziono 33 programy, które wyróżniały się funkcjonalnością i prostym interfejsem, a które zawierały trojany. Ich aktywacja następowała w momencie kiedy użytkownik potwierdzał warunki korzystania z aplikacji. W rezultacie z telefonu były wysyłane drogie SMS-y, co w bardzo krótkim czasie wyczerpywało środki dostępne  na koncie.

Android Market już wcześniej miał problemy z wirusami za sprawą takich aplikacji jak Android.DreamExploid i Android.DDLight, ale tak dużej ilości niebezpiecznych programów w tym miejscu nie było.

Aby ustrzec się przed pobraniem niebezpiecznej aplikacji, Dr. Web zaleca ostrożność i rozsądek w korzystaniu z podobnych programów, a także dokładne czytanie wszystkich powiadomień, które otrzymujemy.


Źródło:

http://www.hi-news.ru/ (też źródło obrazka)

Tekst w języku angielskim: http://news.drweb.com/

Zobacz także: