To już ostatnia część z cyklu  „Jak stać się ofiarą?”.

Z wcześniejszych artykułów dowiedzieliście się, jakich sposobów używają socjotechnicy podczas swoich ataków. Stosują oni  przeróżne techniki manipulacji i wywierania wpływu.  Do ostatnich już taktyk stosowanych przez socjotechników należą: oderwanie ofiary od systemowego myślenia oraz taktyka związana z oporem.

Oderwanie ofiary od systemowego myślenia

Ludzie przetwarzają napływające informacje na jeden z dwóch sposobów, zwanym systemowym bądź heurystycznym. Na czym to polega? Gdy przetwarzamy systemowo, przed podjęciem decyzji starannie i racjonalnie analizujemy prośbę. Gdy przetwarzamy heurystycznie,  w podejmowaniu decyzji dokonujemy mentalnych skrótów. Zdarza się, iż jesteśmy w stanie spełnić prośbę w oparciu o to, za kogo podaje się proszący, nie zwracając uwagi na poufność informacji, o jakie prosi. Próbujemy pracować w trybie systemowym, gdy sprawa jest dla nas ważna, natomiast brak czasu, rozproszenie czy tez silne emocje mogą przełączyć nas na tryb heurystyczny. Socjotechnicy starają się wykorzystywać przeróżne techniki wywierania wpływu, w celu zmuszenia ofiar do wyłączenie trybu systemowego.

Opór – jest reakcją, w której uświadamiamy sobie, że mamy ograniczoną możliwość wyboru albo swobodę działania. W typowym ataku opartym na oporze napastnik mówi swojemu celowi, że przez absurdalnie długi czas nie będzie miał dostępu do plików komputerowych, natomiast obiecuje, iż zrobi wszystko co w jego mocy, aby szybciej przywrócić dostęp; wystarczy podać nazwę użytkownika i hasło.  Cel oddycha z ulgą, iż uniknie grożącej mu straty i podaje informacje, tylko po to, aby szybciej odzyskać dostęp do plików.

Jak obronić się przed tymi atakami? Kolejny cykl już wkrótce…

Zobacz także: