Security Awareness

Ostatnia część z cyklu „Jak stać się ofiarą?”

To już ostatnia część z cyklu  „Jak stać się ofiarą?”.

Z wcześniejszych artykułów dowiedzieliście się, jakich sposobów używają socjotechnicy podczas swoich ataków. Stosują oni  przeróżne techniki manipulacji i wywierania wpływu.  Do ostatnich już taktyk stosowanych przez socjotechników należą: oderwanie ofiary od systemowego myślenia oraz taktyka związana z oporem.

Oderwanie ofiary od systemowego myślenia

Ludzie przetwarzają napływające informacje na jeden z dwóch sposobów, zwanym systemowym bądź heurystycznym. Na czym to polega? Gdy przetwarzamy systemowo, przed podjęciem decyzji starannie i racjonalnie analizujemy prośbę. Gdy przetwarzamy heurystycznie,  w podejmowaniu decyzji dokonujemy mentalnych skrótów. Zdarza się, iż jesteśmy w stanie spełnić prośbę w oparciu o to, za kogo podaje się proszący, nie zwracając uwagi na poufność informacji, o jakie prosi. Próbujemy pracować w trybie systemowym, gdy sprawa jest dla nas ważna, natomiast brak czasu, rozproszenie czy tez silne emocje mogą przełączyć nas na tryb heurystyczny. Socjotechnicy starają się wykorzystywać przeróżne techniki wywierania wpływu, w celu zmuszenia ofiar do wyłączenie trybu systemowego.

Opór – jest reakcją, w której uświadamiamy sobie, że mamy ograniczoną możliwość wyboru albo swobodę działania. W typowym ataku opartym na oporze napastnik mówi swojemu celowi, że przez absurdalnie długi czas nie będzie miał dostępu do plików komputerowych, natomiast obiecuje, iż zrobi wszystko co w jego mocy, aby szybciej przywrócić dostęp; wystarczy podać nazwę użytkownika i hasło.  Cel oddycha z ulgą, iż uniknie grożącej mu straty i podaje informacje, tylko po to, aby szybciej odzyskać dostęp do plików.

Jak obronić się przed tymi atakami? Kolejny cykl już wkrótce…

Komentarze

komentarzy

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *