Z cyklu: „Jak stać się ofiarą?” – kolejna część dotycząca narzędzi stosowanych przez socjotechników.

Impet uległości – Socjotechnicy wysuwają szereg próśb, począwszy od najbardziej niewinnej. Przykładowo podczas rozmowy socjotechnik wśród wielu niewinnych pytań ukrywają pytania kluczowe. Ponieważ poprzednie pytania były nieszkodliwe, stwarza to sytuację, w której ofiara nie zauważa, iż pytanie nie było tak niewinne jak poprzednie. Podobnie było w przypadku kultowego serialu „Columbo”. Detektyw Columbo wychodził już z pokoju , podejrzany relaksował się, zadowolony, iż wyprowadził detektywa  w pole, a wtedy Columbo odwracał się i zadawał ostatnie pytanie, kluczowe, do którego zmierzał od samego początku. Socjotechnicy często wykorzystują taktykę : „jeszcze jedna sprawa”

Chęć pomagania – pomaganie sprawia, że czujemy się lepsi, silniejsi, poprawia nam to nastrój i samoocenę. Dodatkowo socjotechnicy biorą na cel ludzi, którzy nie znają wartości podawanych informacji, udzielnie pomocy nie wiążę się dla pomagającego z jakimś większym wysiłkiem.

Przypisywanie – jest nawiązaniem do sposobu, w jaki ludzie wyjaśniają zachowania swoje i innych. Manipulator dąży do tego, aby ofiara przypisała mu pewne cechy, takie jak kompetencje, wiarygodność, zaufanie czy życzliwość.

Źródło:

K.Mitnick; W.Simon, Sztuka infiltracji, Wyd. Albatros, Warszawa 2006.

Zobacz także: