Portfel zawierający wszystkie potrzebne nam dokumenty jest bardzo wygodny, ale jeszcze bardziej niebezpieczny. Gubiąc go narażamy się na wiele problemów: kradzież pieniędzy, utratę dokumentów, a nawet ryzyko wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko. Przedstawiamy listę rzeczy, których nie wolno nosić w portfelu.

Z każdym nowym paragonem, potwierdzeniem płatności portfel powiększa się, a tym samym przybywa informacji o nas. Dane takie jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, to dla złodzieja tożsamości bardzo cenne informacje. Warto przejrzeć zawartość swojego portfela i usunąć rzeczy, których nie potrzebujemy. A te najistotniejsze najlepiej skserować i zachować w bezpiecznym miejscu. Łatwiej będzie przypomnieć sobie co w nim było, gdyby został skradziony.

Dokumenty i numer PESEL

Zgubione lub skradzione dane i dokumenty (recepty, dowód osobisty, prawo jazdy) mogą zostać użyte w celu założenia fikcyjnej firmy, zaciągnięcia kredytu, podpisania umowy z operatorem sieci komórkowej.  Jeżeli nosimy ze sobą dokumenty, to powinniśmy mieć przy sobie tylko te, które są nam niezbędne. Te, których nie potrzebujemy na co dzień lepiej jest zostawić w domu, dzięki temu nie będziemy musieli zastrzegać i zgłaszać zgubienia czy kradzieży ich wszystkich. No i koniecznie muszą być noszone w innym miejscu niż portfel czy klucze.

W przypadku utraty dokumentów bezzwłocznie powinniśmy zawiadomić właściwe organy  i  zastrzec je w instytucjach gdzie mogłyby być one bezprawnie wykorzystane.

Ściągawka z hasłami

O stosowaniu skomplikowanych haseł piszemy od dawna. Najlepiej jeśli są one kombinacją dużych i małych liter, znaków specjalnych i cyfr. A to powoduje, że zapisujemy te hasła na karteczce włożonej do portfela. A takie zachowanie grozi nam katastrofą finansową: w przypadku utraty portfela ujawniamy wszystkie informacje o sobie.   Jeżeli już koniecznie chcesz mieć zapisane wszystkie PINy, hasła na kartce papieru, to trzymają ją w bezpiecznym miejscu, np.  w swoim domu. Jednak nalepiej jeśli zastosujesz jedną z wielu aplikacji na urządzenia mobilne, które szyfrują i przechowywują nasze hasła. Na rynku jest wiele dostępnych programów:  SplashID (Android, Blackbery, iPad, iPhone), Password Safe Pro (Android), Pocket ( Android), a także Keepass dostępny dla WM7, Android, iOS a także Linuksa.

Klucze 

Zgubiony lub skradziony portfel z pewnością zawiera Twój adres domowy – można go znaleźć w dowodzie osobistym albo na zaproszeniu na zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Ujawnienie naszego adresu naraża nas na niebezpieczeństwo. Zwiększa się ono nieporównywalnie, kiedy wraz z dokumentami tracimy klucze do domu.  I nawet jeśli uda nam się w porę zauważyć ich stratę to i tak czeka nas kosztowna wymiana zamków i kluczy.   Aby uciknąć takiej sytuacji (podobnie z kluczykami i dokumentami do auta), trzymaj je zawsze oddzielnie.

Warto mieć także zapasowe klucze u zaufanego znajomego – łatwiej będzie wejść do domu bez pomocy ślusarza.

Paszport

Ten dokument otwiera świat nowych możliwości dla złodzieja tożsamości. Podobnie jak dowód osobisty może zostać użyty w próbach założenia konta bankowego, podpisania umowy z operatorem sieci komórkowej itd. Będąc dokumentem międzynarodowym dale złodziejowi możliwości posługiwania się naszą tożsamością również zagranicą. Będąc w kraju nie noś paszportu ze sobą, wystarczy Ci jeden dokument. Za granicą w codziennych sytuacjach wystarczy ksero naszego paszportu. Oryginał niech leży bezpiecznie w hotelowym sejfie.

Karty kredytowe i płatnicze.

Karty bankowe, kredytowe i lojalnościowe – w każdym portfelu uzbiera się ich co najmniej kilka. Może warto zabierać ze sobą tylko te często używane? Zalecamy noszenie przy sobie po jednej karcie płatniczej i kredytowej na nieplanowane lub awaryjny zakupy. Warto prowadzić listę (ale trzymać ja gdzieś indziej niż w  portfelu)  ze wszystkimi numerami swoich kart. Ułatwi nam to blokadę skradzionych.


Źródło:  http://finance.yahoo.com

 Zdjęcia:  http://www.sxc.hu

http://www.sxc.hu

 

Zobacz także: