Letnie miesiące to idealny czas na przeprowadzki. Czas pomiędzy czerwcem a październikiem, to także wzmożony okres poszukiwania mieszkań wśród studentów. A to oznacza więcej okazji dla złodziei tożsamości. Podpowiadamy jak się przed tym ochronić.

 Zastanawianie się nad bezpieczeństwem swoich danych zazwyczaj nie jest priorytetem w trakcie przeprowadzki. Ważniejsze jest, aby wszystko dokładnie spakować.

W trakcie poszukiwania mieszkania wypełniamy tony formularzy: w agencji szukającej mieszkania czy u dewelopera. Zostawiamy tam informacje o naszym imieniu, nazwisku czy Peselu. Warto wiedzieć co dalej dzieje się z tymi papierami: są niszczone czy wyrzucane na śmieci? Kto jeszcze będzie miał do nich dostęp?

Wynajmowanie domu czy mieszkania, to także konieczność jego obejrzenia przed decyzją o zmianie lokum. Zanim więc wpuścisz do domu obcych ludzi na zwiedzanie, upewnij się, że Twoje dokumenty są schowane. Nigdy nie wiesz kim jest osoba, którą zaprosiłeś do domu. Dokumenty warto trzymać zamknięte w szafce. A niepotrzebne dokumenty najlepiej zniszczyć, także reklamy czy ulotki zaadresowane na nasze nazwisko.

Zasada ta dotyczy nie tylko dokumentów, ale także sprzętu elektronicznego. Zanim ktoś będzie miał szansę sprawdzić Twoją skrzynkę mailową, zabezpiecz swój kopmuter hasłem. Lżejszy sprzęt taki jak smartfony czy tablety najlepiej połóż w bezpiecznym miejscu, aby nie kusić złodzieja. Nie chwal się także jego ilością, aby informacja o tym, że masz świetny telewizor plazmowy czy drogie kino domowe, nie zainteresowała złodziei.

Firmy zajmujące się przeprowadzkami także mają dostęp do naszych dokumentów. Papiery z wrażliwymi informacjami najlepiej spakować samemu i mieć je przy sobie w trakcie zmiany miejsca zamieszkania.

Wcześniej warto pomyśleć o zmianie adresu w sklepach internetowych czy w banku. Cała Twoje korespondencja powinna zostać przekierowana na nowy adres, aby nie zdarzyło się, że wyciąg z banku trafi do starego mieszkania i obcych ludzi.

Przeprowadzki to trudny czas i łatwo zagubić się w chaosie, ale warto dbać o każdy szczegół, aby nie powodować kolejnych problemów.


Źródło: http://www.securitynewsdaily.com

Zdjęcie: http://www.sxc.hu

Zobacz także: