Panda Labs opublikowało ranking oszustw internetowych, w przeciągu ostatnich 10 lat, mających na celu wyłudzenie pieniędzy od użytkowników.

Najpopularniejsze z nich to:

Oszustwo nigeryjskie: Najczęściej ma formę e-maila, rzekomo od osoby, która musi odzyskać pieniądze od jakiegoś kraju (najczęściej jest to Nigeria). Za pomoc oferuje wysoką nagrodę. Użytkownicy są proszeni o przelanie pewnej kwoty (zwykle około 1000 $) na pokrycie opłat bankowych. Po przelaniu pieniędzy przez ofiarę kontakt znika.

Loterie: Użytkownik otrzymuje e-mail z informacją o wygranej na loterii, w której jest proszony o przesłanie swoich danych osobowych w celu odebrania nagrody. Dodatkowo jest proszony o przelanie sumy, podobnej jak w pierwszym przykładzie, na pokrycie opłat bankowych.

Dziewczyny: Piękna dziewczyna, zwykle Rosjanka, znajduje ofiarę w sieci i wysyła do niej e-mail, w którym przekonuje ją do swej wielkiej miłości. Pragnie również odwiedzić ofiarę, w możliwie jak najszybszym terminie.  W ostatniej chwili okazuje się, iż dziewczyna zmuszona jest zrezygnować z wyjazdu, z powodu braku pieniędzy, tak więc prosi ofiarę o przelanie 1000 dolarów na pokrycie kosztów. Oczywiście jak w poprzednich przypadkach dziewczyna i pieniądze znikają.

Oferty pracy: Użytkownik otrzymuje wiadomość od zagranicznej firmy, poszukującej agentów finansowych. Pracę można wykonywać w domu i pozwala ona  zarobić do 3000 $ przy 3-4 godzinnej pracy. Po pozytywnej akceptacji e-maila, użytkownik jest proszony o przesłanie danych bankowych. Ofiary te są wykorzystywane do kradzieży pieniędzy z kont bankowych osób, których dane zostały wcześniej skradzione przez cyberprzestępców.  Pieniądze są przelewane na konta ofiar i automatycznie użytkownicy stają się podejrzanymi w śledztwie i często uznawani są  za współsprawców przestępstwa.

Facebook / Hotmail: Przestępcy uzyskują dane  dostępowe do Facebooka bądź poczty Hotmail. Następnie zmieniają dane do logowania oraz wysyłają wiadomości do wszystkich przechwyconych kontaktów, iż użytkownik wyjechał na wakacje i został obrabowany. Zostały mu jedynie bilety lotnicze i pilnie potrzebuje około 500-1000 $  na hotel.

Odszkodowanie: Rodzaj wyłudzenia, bazujący na oszustwie nigeryjskim. Użytkownicy otrzymują e-maile z informacją o utworzeniu funduszu, wypłacającego odszkodowania ofiarom oszustwa nigeryjskiego.  Aby otrzymać odszkodowanie użytkownik musi najpierw wpłacić zaliczkę w wys. Około 1000 $.

Pomyłka: Oszuści kontaktują się z osobami, które chcą sprzedać dom, samochód. Z entuzjazmem zgadzają się kupić oferowany towar. Przesyłają czek na wyższą niż uzgodniona kwotę, a następnie są proszeni o zwrot nadwyżki. Jak można się domyślić pieniądze przepadają, a czeku nie da się zrealizować.

Źródło
osnews.pl

Zobacz także: