Od pierwszego kwietnia w Polsce rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci (albo z jednym, które posiadają dochód poniżej 800 zł na osobę) mogą uzyskać świadczenie od państwa w wysokości 500zł na każde dziecko. Aby takowe świadczenie otrzymać zainteresowany rodzic musi złożyć odpowiedni wniosek przez Internet lub w gminie. Jak można było przewidzieć, wielu oszustów widzi w tym szansę, aby wyłudzić pieniądze od osób starających się o to świadczenie.

Rodzina500Plus-oszustwa

Już w grudniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że pojawiają się strony internetowe, rzekomo pomagające w wypełnieniu i złożeniu wniosku. Za takową pomoc oczywiście chcą pobierać opłaty.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku jest całkowicie bezpłatne, a jedynymi oficjalnymi stronami internetowymi projektu są:

Natomiast oficjalny wzór wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (na dole strony).

Rodzina 500+ – jak nie dać się oszukać?

W sprawie wypowiedziało się również Ministerstwo Cyfryzacji. Warto pamiętać, że żadna z instytucji, w których można składać wnioski nie wymaga od wnioskodawcy podania lub potwierdzenia drogą mailową lub SMSową takich danych prywatnych jak imię, nazwisko, numer dowodu osobistego czy PESEL. Tym bardziej nie należy klikać w linki, które są podane w takim SMSie lub mailu – wejście na stronę z takiego linka może grozić zainfekowaniem komputera lub telefonu.

Warto też zwrócić uwagę czy przy wypełnianiu wniosku przez Internet odbywa się to za pomocą bezpiecznego połączania (kłódka w pasku adresu internetowego):

bezpieczne-polaczenie-ssl

W przypadku korzystania ze stron, na których można złożyć wniosek najlepiej wpisać ich adres bezpośrednio w pasek adresów w przeglądarce. Odradzamy korzystanie z wyszukiwarek internetowych, ponieważ oszuści mogą „wypozycjonować” swoje strony, które będą tylko udawać strony oficjalnych instytucji.

Tutaj warto przypomnieć, gdzie możemy złożyć oficjalnie wniosek:

Ważna informacją jest to, że wniosek można złożyć za pośrednictwem swojego banku. I tutaj również trzeba uważać – zobacz czy strona twojego banku posiada bezpieczne połączenie (kłódeczka) oraz czy adres URL jest taki jak zawsze. Ponadto sprawdź czy w wyglądzie strony nie widzisz niczego podejrzanego. Oszuści mogą próbować przekierować zainteresowanych na swoje witryny, które wyglądają łudząco podobnie do serwisów bankowych – robią to w celu wyłudzenia danych osobowych oraz dostępów do internetowych serwisów transakcyjnych.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało również film, który przestrzega przed oszustami próbującymi wykorzystać rodziców składających wniosek Rodzina 500+:

Zobacz także: