Niektórzy spamerzy szukają w Sieci niezabezpieczonych komputerów, które mogą łatwo kontrolować i używać anonimowo w celu wysyłania spamu, przekształcając je w swego rodzaju „komputery zombi”.

Tak powstaje botnet, zwany też „siecią zombie”. To grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami w ramach tak powstałej sieci.

Zazwyczaj botnet składa się z wielu tysięcy domowych komputerów domowych wykorzystywanych często do wysyłania spamu, który otrzymują nawet miliony odbiorców lub też do realizacji ataków typu DDoS.

Spamerzy przeszukują Internet w celu znalezienia komputerów, które nie są chronione lub też posiadają luki w zabezpieczeniach (chociażby z powodu braku aktualizacji oprogramowania zabezpieczającego), a następnie starają się na nich zainstalować oprogramowanie typu malware (złośliwe oprogramowanie). Malware może być ukryty w darmowym oprogramowaniu, a co za tym idzie potencjalni „zombie” są wabieni możliwością pobrania np. darmowej gry, programu do szybkiej wymiany plików, niestandardowego paska narzędzi itd. Również odwiedzanie specjalnie spreparowanej strony www, która wymusza na nas pobranie pliku lub instalację dodatkowej wtyczki może doprowadzić do zmiany naszego komputera w „zombie”.

Innym sposobem spamerów na przejęcie kontroli nad naszym komputerem jest wysłanie wiadomości e-mail z załącznikami, linkami lub grafiką, które, przy próbie ich otwarcia, instalują ukryte wrogie oprogramowanie. Bądźmy ostrożni w przypadku otrzymania wiadomości pocztowej zawierającej załączniki – nawet jeśli jest to e-mail, który pochodzi od naszego znajomego lub współpracownika – chyba że się go spodziewamy, albo wiemy, co zawiera. Dobrą praktyką jest również opisywanie w wiadomości, co zawierają załączone pliki.

Więcej: Jak poznać, że malware jest na Twoim komputerze?
Źródło obrazka: www.komputerswiat.pl.

Zobacz także: