Nieustannie informowani jesteśmy o nowych, coraz bardziej pomysłowych atakach na użytkowników Facebooka. W tym tygodniu cyberprzestępcy postanowili wykorzystać ludzką ciekawość i nieodpartą chęć dowiedzenia się kto odwiedza ich facebook’owy profil.

Zidentyfikowano 25 konfiguracji tej samej fałszywej aplikacji, która pod takimi nazwami jak m.in. profile-check-online, stalk-my-profile czy peeppeep-pro zwabia internautów do ich odwiedzenia pod pretekstem pokazania kto ostatnio odwiedził dany profil na Facebooku. Dla uwiarygodniania prezentują nawet zdjęcia użytkowników portalu. W rzeczywistości jednak odsyłają do innych stron wyświetlających reklamy – wszystko to aby twórcy fałszywej aplikacji mogli wzbogacić się na ich emisji. Pracownicy Facebooka usunęli tą nieuczciwą aplikację, a także zapewnili, że nie istnieje żadna oficjalna funkcja, która pokazywałaby kto ostatnio odwiedził dany profil na Facebooku.

Ale to nie jedyny atak na fanów Facebooka w tym tygodniu. Według statystyk McAffee nawet 400 milionów użytkowników serwisu społecznościowego padło ofiarą cyberprzestępców, którzy wysłali miliony wiadomości elektronicznych na skrzynki pocztowe, informując adresatów, że ich hasła zostały zresetowane. W mailu zatytułowanym „Facebook password reset confirmation customer support” prosili o otwarcie załącznika, aby uzyskać nowe dane do logowania – co skutkowało instalowaniem na dysku twardym ofiary złośliwego oprogramowania, kradnącego numery kart kredytowych, dane do logowania czy inne prywatne informacje.

Specjaliści od bezpieczeństwa po raz kolejny już apelują – nie klikajcie w jakiekolwiek załączniki od nieznanych nadawców albo o podejrzanej treści.

Źródła:

www.theregister.co.uk

www.di.com.pl

Zobacz także: