Jak wynika z raportu „Trust, Security and Passwords” opublikowanego przez firmę Cyber-Ark Software, 67% pracowników IT przyznaje, że zdarzyło im się przeglądać dane współpracowników, które nie były w żaden sposób związane z ich pracą. Co więcej, aż 41% specjalistów IT przynajmniej raz wykorzystało uprawnienia administratora w firmowych komputerach do uzyskania lub przeglądania poufnych informacji innych osób.

Raport powstał na podstawie ankiet, które wypełniło ok. 400 pracowników działów IT z amerykańskich i brytyjskich firm (dane zbierano podczas dwóch konferencji poświęconych bezpieczeństwu informatycznemu).

Okazało się, że takie praktyki są dość powszechne – w sumie przyznała się do nich ponad połowa respondentów. Co więcej – 56% „adminów” z Wielkiej Brytanii i 74% z USA stwierdziło, że bez większych problemów są w stanie obejść wszelkie stosowane w firmie systemy, których celem jest zabezpieczenie poufnych danych. Pocieszeniem może wydawać się fakt, iż sytuacja powoli się poprawia – podobny raport Cyber-Ark Software został opublikowany również rok temu, i wtedy odsetek pracowników IT zaglądających do poufnych danych współpracowników był wyraźnie wyższy.

Ciekawostką jest fakt, że kilka procent ankietowanych zadeklarowało, że gdyby dowiedzieli się, że następnego dnia zostaną zwolnieni, to bez większych skrupułów skopiowaliby najcenniejsze firmowe dane – bazy danych, plany produktów, dokumentację czy… hasło prezesa.

Źródło: www.computerworld.pl

Zobacz także: