Kiedy zaczynamy się zastanawiać nad tym, co może zostać nam skradzione, naszą wyobraźnię zaskakują cyberprzestepcy. Okazuje się bowiem, że na atak mogą być narażone wszystkie rodzaje naszych plików. Tym razem na cel ataków trafiły nasze zdjęcia. W sieci właśnie pojawił się nowy trojan, który został zaprojektowany specjalnie po to, żeby kraść wszystkie nasze zdjęcia.

Złośliwe oprogramowanie po zainfekowaniu naszego komputera przeszukuje dyski i wyszukuje wszystkie pliki z rozszerzeniem .jpg, .jpeg i .bmp. Po namierzeniu ich wszystkich, trojan wysyła je przez FTP, czyli protokół komunikacyjny umożliwiający transfer danych. Dane lądują na koncie FTP w Iraku.

I pewnie zastanawiasz się po co komuś w Iraku potrzebne są Twoje zdjęcia z wakacji czy zabaw z psem. I wystarczy przypomnieć sobie, co mamy przechowywane w formie .jpg, aby uświadomić sobie, że to bardzo niebezpieczne. Wiele osób trzyma w ten sposób zdjęcia czy scany dokumentów, kart kredytowych czy wyciągów z kont.

Wciąż nie wiadomo w jaki sposób trojan się rozprzestrzenia, ale dla własnego bezpieczeństwa warto chronić swój komputer. Najszybszym sposobem jest zablokowanie dostępu FTP na swojej zaporze sieciowej.

Jak zablokować FTP?

Aby to zrobić wystarczy, że pobierzecie ten plik.

Rozpakujecie go i uruchomicie jako administrator. Powodzenia:)


Źródło: http://nakedsecurity.sophos.com

Zdjęcie: http://nakedsecurity.sophos.com

Zobacz także: