Dostałeś kiedyś maila z prośbą o pomoc od nigeryjskiego króla? A może znajomi zalewają Cię wiadomościami, które masz dalej przesyłać? Każdy z nas pada ofiarą cyberprzestępczości. Także Ty. Podpowiadamy jak się przed nią chronić.

Cyberprzestępczość – wyraz obcobrzmiący i straszny. Na myśl o nim przed oczami mamy hakerów, włamania i całą masę innych spraw, które nas nie dotyczą. A to nic bardziej mylnego! Przestępczość w sieci dotyka bowiem każdego z nas, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Cyberprzestępczość to każde działanie, które wykorzystuje szeroko rozumianą technologię, jako narzędzie do popełnienia przestępstwa. Najpopularniejszą jej formą jest kradzież informacji, przejmowanie kont a także zdalne przejmowanie komputerów. Cyberprzestępczość to także złośliwe oprogramowanie, które przejmuje kontrolę nad naszym komputerem czy powoduje inne komplikacje w jego użytkowaniu.

A oto najczęstsze przykłady przestępczości w sieci. Penetracja sieci najczęściej odbywa się poprzez grupy hakerów, którzy chcą wykraść informacje czy bazy danych. Ich łupem często padają dane finansowe, polityczne czy prywatne. Następnie zostają wykorzystane w nielegalny sposób.

Malware jest często używane do wykorzystania luk w systemie bezpieczeństwaNa przykład, złośliwe oprogramowanie może być ukryte w plikach dołączonych do e-maili wysłanych do użytkowników. W ten sposób oszuści mogą zdobyć nasze dane osobowe i je skopiować. Dlatego nie powinniśmy otwierać maili od nieznanych nam osób, a już pod żadnym pozorem nie wolno instalować niczego z nieznanych źródeł. Złośliwe oprogramowanie często ściągamy na swój komputer w trakcie pobierania darmowych programów.

Porwanie kont online może być bardzo proste. Wszak nie raz już się okazywało, że użytkownicy ustawiają najprostsze hasła. Ich złamanie nie jest problemem nawet dla początkującego hakera. Skradziony profil możne zostać wykorzystany do szantażowania innych użytkowników, zakupów na nasze nazwisko czy czegokolwiek innego na co wpadną oszuści. A tym fantazji nie brakuje.

Nie mniej bolesna jest także kradzież naszych pieniędzy. Oszuści do perfekcji opanowali wyłudzanie haseł i loginów do kont bankowych. Może to odbywać w różny sposób. W naiwny jak maile od króla z Nigerii, który potrzebuje naszego wsparcia, aż po złośliwe oprogramowanie. „Trojany bankowe” służą specjalnie do tego, żeby przejmować kontrolę nad sesjami bankowymi i wykradać nasze dane czy też przesyłać pieniądze z naszego konta na te należące do oszustów.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Konieczne jest oprogramowanie antywirusowe regularnie aktualizowane. Do tego najnowsza wersja przeglądarki i legalnego systemu.


Źródło: http://www.securitynewsdaily.com

Zdjęcie: http://www.sxc.hu

Zobacz także: