Niemiecki inżynier, Karsten Nohl, złamał algorytm GSM, którym dziś posługuje się 80% sieci komórkowych na świecie.

Algorytm nosi nazwę A5/1 i jest 64-bitowym kodem. Został on stworzony 21 lat temu i z powodzeniem służył do skutecznego zabezpieczania rozmów w sieciach telefonii komórkowej, wykorzystujących technologię GSM. Do tej pory nikomu nie udało się złamanie kodu i dlatego uchodził za wystarczająco bezpieczny.

Przedstawicielka GSM Association – Claire Cranton, organizacji reprezentujący firmy telekomunikacyjne z całego świata, powiedziała, że teoretycznie jest to możliwe, praktycznie jednak nie. Do tej pory nikomu nie udało się bowiem złamać zabezpieczenia – informuje New York Times.

Karsten Nohl zagroził, że ujawni wyniki swoich prac, wystawiając tym samym na publiczny widok prywatność większości użytkowników komórek – 3,5 z 4,3 mld osób korzysta bowiem z technologii GSM. Jest on bowiem zdania, że tylko w ten sposób zmusi producentów telefonów komórkowych do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Podkreślił on, że podjął wszelkie kroki, aby jego działania były zgodne z prawem. Nie zamierza on wykorzystywać zdobytej przez siebie wiedzy do rozkodowywania rozmów telefonicznych. Chce jedynie zwrócić uwagę na istniejący problem.

Jak podaje „Dziennik Internautów”, deklaracji Niemca nie należy lekceważyć. Skoro złamanie zabezpieczeń sieci jest teoretycznie możliwe, jedynie kwestią czasu jest, by dokonało się ono w rzeczywistości. 21-letni okres, jaki upłynął od momentu ustanowienia A5/1 to sporo czasu na znalezienie sposobu jego złamania. Producenci telefonów komórkowych, a także operatorzy telekomunikacyjni powinni podjąć działania, mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a także ograniczenie ewentualnych strat.

Źródło: di.com.pl

Zobacz także: