Pamiętacie złośliwe oprogramowanie, które informowało o wykryciu przez Policję nielegalnych treści? Jedyną możliwością odblokowania komputera było zapłacenie haraczu. Policji udało się zatrzymać grupę przestępców, którzy stali za tymi atakami.

Hiszpańska policja działająca wraz z Europolem zatrzymała największą grupę przestępczą, zajmującą się rozprzestrzenianiem złośliwego oprogramowania, podszywającego się pod policję. Przestępcy zainfekowali tysiące komputerów na całym świecie, zarabiali w ten sposób miliony euro rocznie.

Aresztowano 11 podejrzanych, siedmiu Rosjan, dwóch obywateli Ukrainy i dwóch Gruzinów. W trakcie zatrzymania skonfiskowano sprzęt przestępców, karty kredytowe i dowody na wykorzystywanie serwisów Ukash, Paysafecard oraz MoneyPak do wypłacania pieniędzy uzyskanych z szantażu.

Oszuści rozprzestrzeniali złośliwe oprogramowanie, które blokowało komputer, oskarżając ofiary o odwiedzeniu nielegalnych stron z dziecięcą pornografię i żądało opłaty w celu jego odblokowania. Na zablokowanym komputerze wyświetlała się informacja, że to policja stoi za tą akcją. Aby odblokować komputer należało zapłacić 100 euro. Wirus wykryto w maju 2011, i w samej tylko Hiszpanii zgłoszono ponad  1200 przypadków, jednak liczba ofiar może być znaczeni wyższa.


Źródło: https://www.europol.europa.eu

Zobacz także: