Przedstawiciele największych firm działających w Polsce wskazali cyberprzestępczość oraz nadużycia ze strony pracowników jako największe zagrożenia związane z informatyzacją dużych przedsiębiorstw.  Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Orange Polska.

raport-security-itW badaniu Orange Insights wzięło udział 336 managerów, w tym 58 prezesów i właścicieli, 134 szefów IT, 60 dyrektorów finansowych, będących przedstawicielami największych przedsiębiorstwach zarówno polskich jak i tych z kapitałem zagranicznym. Połowa z nich reprezentuje kluczowych graczy rynkowych, a co czwarty jest zatrudniony w firmie będącej liderem w swojej branży.

Najważniejsze wnioski płynące z raportu Orange Insights:

  • 81% respondentów twierdzi, że ich przedsiębiorstwa nie są w stanie funkcjonować bez systemów informatycznych, a 84% uważa, że bezpieczeństwo IT to kluczowy obszar pozwalający na ciągłość działania firmy.
  • Firmy wskazują na trudność w zapewnieniu ciągłości funkcjonowania systemów (35%) jako największe zagrożenie w budowaniu bezpieczeństwa informatycznego.
  • Duże firmy mają kłopoty z bezpieczeństwem danych w Internecie (61% wskazań) oraz zabezpieczeniem urządzeń mobilnych (50% wskazań).
  • Według badanych największymi zagrożeniami związanymi z informatyzacją przedsiębiorstw jest cyberprzestępczość (53%) oraz nadużycia ze strony pracowników (52%).
  • Mimo wysokiej świadomości znaczenia bezpieczeństwa IT dla biznesu wydatki na działania w tym obszarze nie są duże. 50% badanych wydaje na bezpieczeństwo od 1 do 10% swojego budżetu IT, 33% – od 11 do 20% budżetu, 16% więcej niż 20% budżetu.

Tak wyniki badania komentuje Tomasz Matuła, Dyrektor Infrastruktury IT i Bezpieczeństwa Teleinformatycznego w Orange Polska:

„Duże firmy doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia bezpieczeństwa w informatyzacji. Nie bez powodu ich przedstawiciele pytani o to, co kojarzy im się z bezpieczeństwem prowadzenia biznesu na pierwszym miejscu wymieniają bezpieczeństwo danych. Hakerzy i cyberprzestępcy cały czas pracują nad tym, jak zdobyć poufne informacje, jak je wykraść i przekuć na biznes. W ubiegłym roku nasz Security Operator Center, czyli centrum monitorujące sieć zaobserwowało ok. 100 tys. podejrzeń ataków na klientów. Liczba tego typu incydentów wzrosła o około 40% i z całą pewnością będzie rosła nadal. (…) Niestety w dzisiejszych czasach już nikt nie może czuć się w pełni bezpieczny – zauważamy, że coraz częściej atakowane są również mniejsze firmy jak i zwykli użytkownicy. Dlatego inwestowanie i dbanie o rozwój bezpieczeństwa IT to dziś konieczność, niezależnie od skali prowadzonej działalności”.

Całość Raportu Orange Insights jest dostępna na stronach internetowych Biura Prasowego Orange Polska:

Raport Orange Insights

A co o bezpieczeństwie IT sądzą przedstawiciele małych i średnich firm? Polecamy lekturę raportu HP Polska „Bezpieczeństwo. Ryzyko. Dostępność”>>

Zobacz także: