Czy Twoje dziecko jest bezpieczne, zabijając wakacyjną nudę przed komputerem? Jak wynika z raportu firmy Symantec, o czym wspominaliśmy już w naszym serwisie – zaledwie 45 procent rodziców zdaje sobie sprawę, że ich pociechy mają negatywne doświadczenia z Internetem.

Rodzice często nie orientują się, jak bardzo ich pociechy narażone są na pobranie oprogramowania wirusowego, przemoc i kontakt z nieodpowiednimi treściami. Nie mają też świadomości, jak często zachęcane są do ujawniania danych osobowych i nakłaniane przez obcych do spotkań w świecie rzeczywistym.

Jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwem czyhającym w sieci? Należy przede wszystkim posiadać skuteczną ochronę antywirusową i systematycznie aktualizować oprogramowanie. Komputer możemy również zabezpieczyć nieznanym dla dziecka hasłem lub czasem, po jakim komputer się wyloguje, co zapewni nas, że dziecko nie spędzi całego dnia przed komputerem. Bardzo ważne jest zastosowanie programów blokujących dzieciom dostęp do nieodpowiednich witryn, co pozwoli im na surfowanie tylko w przestrzeni odpowiedniej dla siebie.

Jednak najlepszą metodą ochrony najmłodszych przed globalną siecią jest zdrowy rozsądek i informowanie ich o korzyściach i zagrożeniach wynikających z korzystania z internetu. Rozmowy na tematy dotyczące użytkowników internetu i ich zamiarów oraz anonimowości w wirtualnym świecie i konsekwencji udostępniania niektórych danych powinny towarzyszyć dziecku od jego pierwszych kroków w sieci.

Źródło: www.di.com.pl

Zobacz także: