Z przeprowadzonego ostatnio przez  BitDefender eksperymentu wynika, iż branża IT jest bardzo podatna na ataki socjotechniczne.

Według statystyk Internet World Stats do złamania hasła, nie zawsze potrzebni są hakerzy, często sami użytkownicy Sieci w nieświadomy sposób je ujawniają.

Ostatnio dość popularną postacią stał się wizerunek blondynki na portalach społecznościowych, przykładowo na Facebooku, wyłudzającej informacje od użytkowników sieci. Około 10 % osób pracujących w branży IT po pół godzinnej konwersacji  udostępniło swoje dane nieznajomej, aczkolwiek bardzo ładnej osobie. Były to najczęściej: adres, numer telefonu, imiona rodziców, psa, bądź tez miejsce poznania małżonka, czyli najczęstsze pytania zabezpieczające, bądź nawet hasła. Natomiast już po dwugodzinnej rozmowie ujawniane zostały poufne informacje związane z miejscem pracy, przyszłymi planami czy strategiami.

Wiadomości te, nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, w przypadku konwersacji twarzą w twarz, natomiast dzięki wrażeniu anonimowości, poufność i prywatność  została zatracona.

Źródło: malwarecity.com

Zobacz także: