Czy wiesz co Twoje dziecko robi w Sieci – z kim rozmawia, jakie strony przegląda i jakie informacje zamieszcza na forach lub portalach społecznościowych? Obecnie istnieje wiele skutecznych rozwiązań, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech w Internecie.

Polityka bezpieczeństwa dziecka w Sieci jest określana pojęciem kontroli (ochrony) rodzicielskiej. Są to opcje, stosowane głównie w usługach telewizji kablowej i satelitarnej, telefonach komórkowych, grach video i Internecie, które mają pomóc rodzicom w procesie wychowawczym dziecka. Opisywane działania mają na celu dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych w Sieci, ochronę przed brutalnością, erotyzmem, wulgarnością.

Wspomniana polityka bezpieczeństwa jest realizowana poprzez:

  • pomoc rodzicom w świadomym wyborze gier komputerowych. W tym celu stosuje się oznaczenia na opakowaniach gier – system PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG),
  • uniemożliwienie dostępu do treści szkodliwych i niebezpiecznych w Internecie,
  • blokowanie dostępu do pornograficznych i erotycznych kanałów TV.

Więcej informacji dotyczącej kontroli rodzicielskiej można znaleźć na stronach:

http://pl.wikipedia.org/ – podstawowe informacje dotyczące kontroli rodzicielskiej i działania tej polityki w poszczególnych systemach operacyjnych (Windows, Linux, Apple Mac OS). Polecamy również wiadomości zawarte w „Linkach zewnętrznych” i „Przypisach”.

http://www.dobreprogramy.pl/ – lista płatnych i darmowych programów umożliwiających kontrolę dziecka w Sieci. Przeznaczone dla systemu operacyjnego Windows.

http://www1.k9webprotection.com/ – K9 Web Protection, bezpłatny filtr rodzinny. Dostępny również w wersji na iPhone’a, iPada oraz iPoda.

http://www.safesocial.com/ – Aol SafeSocial, program umożliwiający sprawdzenie jakie strony odwiedza dziecko na podstawie jego adresu e-mail. Program płatny; dostępna darmowa 30-dniowa wersja trial.

Zobacz także: