Kilka popularnych aplikacji Apple: Garage Band, iPhoto, iMovie, Keynote, Numbers and Pages pojawiły się w oficjalnym sklepie Google Play. Widniała tam informacja, że aplikacje zostały wyprodukowane przez Apple Inc. Jako mail kontaktowy był podany mail: [email protected].  Mamy jednak nadzieję, że nie daliście się nabrać na takie oszustwo i nie pobraliście z Google Play aplikacji reklamowanych jako produkty Apple.

Fałszywe aplikacje można było kupić od 4,98$ do 9,97$. Jednak już zostały usunięte. Jeśli jednak zdążyliście je pobrać usuńcie je jak najszybciej, konieczne będzie także sprawdzenie swojego telefonu pod kątem obecności złośliwego oprogramowania.

Oszuści zapewne bardziej niż na zyski ze sprzedaży takich aplikacji, liczyli na możliwość dostania się do smartfonów naiwnych użytkowników. Wszak daje to wielkie możliwości dla cyberprzestępców do zainstalowania złośliwego oprogramowanie, które może skraść wrażliwe dane jak na przykład numery kart kredytowych, loginy do banków.

W całej sytuacji najdziwniejsze jest jednak to, że Google Play pozwoliło na zamieszczenie złośliwego oprogramowania na swoim oficjalnym kanale sprzedażowym. Oznaczałoby to, że pracownicy tego internetowego sklepu nie sprawdzają aplikacji, które potem można pobrać. Tym bardziej więc zalecamy ostrożność w pobieraniu czegokolwiek na swój telefon.


Źródło: http://nakedsecurity.sophos.com
Zdjęcie: http://nakedsecurity.sophos.com

Zobacz także: