Bardzo nie lubimy kiedy kolędy i choinki pojawiają się już na początku listopada, ale dziś musimy przełamać swoją niechęć wobec zbyt wczesnego świętowania Bożego Narodzenia. Do gwiazdkowych prezentów zostało co prawda jeszcze wiele czasu, ale już teraz pojawiają się promocje i inne okazje, które zachęcają do zakupów. Wzięliśmy więc po lupę zagrożenia, które czyhają na Was w trakcie poszukiwań prezentów, upominków i innych mikołajków.

I w czasie, kiedy my planujemy niespodzianki dla naszych najbliższych, cyberprzestępcy szykują coś i dla nas. Polują na nas w trakcie zakupów w Internecie, rozsyłają spam, kradną naszą tożsamość czy poufne dane, a wszystko po to, aby zarobić naszym kosztem. Warto już dziś pomyśleć o tym, zanim wpadniemy w pułapkę.

Przedstawiamy kilka zagrożeń, na które należy zwrócić uwagę w szale gwiazdkowych zakupów:

  • Wyjątkowe okazje, czyli iPhone 5 czy iPad za darmo

Strony zachęcające nas do wyjątkowo okazjonalnych zakupów mogę nas wiele kosztować. Pamiętaj, aby nigdy nie podawać tam danych swojej karty kredytowej. Zastanów się dwa razy zanim uwierzysz, że można kupić najnowszy telefon za parę złotych.  Cyberprzestępcy przed świętami zrobią wszystko, aby zachęcić Cię do kliknięcia w link prowadzący do złośliwego oprogramowania. Pomocne w tym zawsze są nazwy najnowszych gadżetów, które każdy chciałby mieć. Zwłaszcza za darmo.

  •  Aplikacje mobilne

Aplikacje na telefon pobieraj tylko ze sprawdzonych źródeł. Przed świętami pojawi się cała masa aplikacji z kolędami, życzeniami, które mogą obciążyć Twój rachunek telefoniczny.

  • Świąteczny spam

Już wkrótce zobaczysz pierwsze promocje z tanimi komputerami i „wspaniałymi prezentami” na Gwiazdkę. Pamiętaj, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Nikt nie daje nikomu prezentów za darmo.

  • Fałszywe karty upominkowe

Karty upominkowe mogą być świetnym prezentem na święta, ale pamiętaj, żeby zawsze kupować je bezpośrednio od producenta. Jeśli znajdziesz je na nieznanej stronie i w cenie niższej niż u producenta, to wyłącz taką stroną jak najszybciej.

  • SMSy od oszustów

Świąteczne życzenia, przesyłane przez firmy, mogą Cię wiele kosztować. Nie odpisuj więc na takie wiadomości.

  • Fałszywe akcje charytatywne

Chcesz pomóc? Wejdź bezpośrednio na stronę organizacji i tam znajdź dane do przelewu. Nie rozsyłaj łańcuszków szczęścia, nie udostępniaj zdjęć z podejrzanych stron na Facebooku. W taki sposób i tak nikt nie otrzyma Twojej pomocy, to na dodatek Ty możesz je stracić.

  • Niebezpieczne e-kartki

Wysyłając czy pobierając świąteczną kartkę od kogoś, pamiętaj, aby nie odbierać takich z niesprawdzonych źródeł i od obcych osób.


Źródło: http://promos.mcafee.com

Zdjęcie: http://www.apple.com

Zobacz także: