W sieciach społecznościowych udostępniamy coraz więcej informacji na swój temat: o naszych zainteresowaniach, dane lokalizacyjne, adresy mailowe czy właśnie numery telefonów. Specjaliści ciągle ostrzegają, żeby rozważnie dzielić się tego typu informacjami. Po pierwsze, aby treści, które publikujemy nie trafiły do osób, do których nie chcemy, a po drugie, o wiele gorsze, nie zostały wykorzystane przez cyberprzestępców.

facebook-numer-telefonu

Już jakiś czas temu pisaliśmy o tym jak zachować prywatność na Facebooku.

Ostatnie doniesienia na temat wycieku danych użytkowników Facebooka wiążą się z numerem telefonu, który zapisujemy na naszym profilu.

Brytyjski programista tworzący aplikacje na Facebooka był w stanie zebrać dane na temat tysięcy użytkowników po prostu zgadując ich numery telefonów komórkowych. Za pomocą prostego algorytmu stworzył bazę danych z losowo wygenerowanymi numerami telefonów, następnie wysłał ją do Facebookowego API i po kilku minutach otrzymał listę numerów telefonów powiązanych z poszczególnymi profilami. Uzyskał nazwiska, zdjęcia profilowe oraz informacje o lokalizacji użytkowników, którzy dodali numer telefonu komórkowego do swojego konta na Facebooku. Wszystkie informacje, które otrzymał były powszechnie dostępne, ale zdolność do łączenia profili z numerami telefonów na tak dużą skalę może prowadzić do nadużyć.

Pocieszający dla użytkowników największego portalu społecznościowego świata może być fakt, że nie jest to narzędzie powszechnie dostępne i korzystać z niego mogą tylko deweloperzy mający dostęp do facebookowego API. Wniosek może być tylko jeden –  zostawiając swoje dane na profilu jakiejkolwiek sieci społecznościowej trzeba być ostrożnym oraz świadomość, że mogą one zostać wykorzystane przez różne podmioty w różnych celach, niekoniecznie takich, jak przewidzieliśmy.

Zobacz także: