Przestępcy zarobili ok. 10 mln rubli włamując się na skrzynki pocztowe użytkowników Internetu, a także korzystając z dostępu do informacji poufnych.

Pracownicy jednego z  organów rosyjskiego MSW rozbili grupę przestępców, którzy dokonywali ataków typu DDoS, włamywali się na konta pocztowe, a także korzystali z danych poufnych. Przez trzy lata działalności dochód hakerów wyniósł ok. 10 mln rubli [ok. 11 mln PLN, przyp. tłum.], a ofiarami przestępców padli mieszkańcy trzech regionów Federacji Rosyjskiej. O wydarzeniu pisze na swojej stronie MSW FR.

Śledztwo wykazało, że organizatorami grupy byli dwaj bracia, mieszkający w Moskwie. Jeden z nich był wcześniej sądzony. O nielegalny dostęp do poufnych informacji został oskarżony obywatel Tatarstanu, wcześniej sądzony za rozpowszechnianie w Internecie pornografii dziecięcej. Przestępcy szukali klientów poprzez Sieć i znajomych.

Wśród działalności grupy wyróżniono włamania do profili w portalach społecznościowych, serwerów pocztowych i innych stron internetowych, ataki typu DDos, śledzenie i podsłuchiwanie. Za swoje usługi otrzymywali od 80 do 100 tys. rubli. Złośliwe aplikacje, które wykorzystywali w celach przestępczych, były pisane przez znajomych programistów lub przypadkowe osoby, poznane w Internecie.

W wyniku śledztwa udało się ustalić tożsamość członków grupy, którzy zostali zatrzymani. Również miejsca pobytu cyberprzestępców zostały sprawdzone, zajęto komputery oraz inne nośniki danych, zawierające złośliwe oprogramowanie, a także inne urządzenia, wykorzystywane w celach przestępczych. Oprócz tego znaleziono pełną listę z informacjami o zaatakowanych kontach pocztowych, czasie dostępu, adresy e-mail klientów, rachunki na kwotę ponad 10 mln rubli, a także  pozostałe dokumenty, świadczące o działalności niezgodnej z prawem.

Przestępcy będą sądzeni według artykułu 272 Kodeksu Karnego FR o nielegalnym dostępie do informacji na komputerze.


 Źródło:

http://www.securitylab.ru/

obrazek pochodzi ze strony: http://w239.wrzuta.pl/

 

Zobacz także: