Zainteresowanie internautów informacjami na temat śmiertelnego ataku orki na trenerkę zwierząt Dawn Brancheau podczas pokazu w parku rozrywki Sea World na Florydzie po raz kolejny nie umknęło uwadze hakerów, tworzących zainfekowane witryny.

Zdaniem specjalistów od bezpieczeństwa z firmy Sophos, scenariusz ich działania pozostaje niezmienny, jak w przypadku innych różnorodnych wydarzeń – okazjonalnych świąt (Boże Narodzenie, Walentynki, Halloween), mistrzostw i olimpiad sportowych, śmierci znanych osób (jak Patrick Swayze czy Michael Jackson), czy zmyślonych informacji (np. plotka o tragicznym wypadku Johnny’ego Deppa). Najczęściej stosowaną techniką jest SEO, czyli optymalizacja wyników wyszukiwania. Cyberprzestępcy tworzą zainfekowane strony, które pozornie sprawiają wrażenie poszukiwanych informacji lub materiałów wideo, jednak w praktyce służą do jednak do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania w komputerach nieostrożnych internautów.

„Te zatrute witryny mogą pojawić się na pierwszych stronach wyników wyszukiwania, a podczas odwiedzin możesz zobaczyć wyskakujące okno z ostrzeżeniem na temat problemów z bezpieczeństwem komputera. Ostrzeżenia te są fałszywe i mają na celu skłonienie użytkownika do pobrania niebezpiecznego oprogramowania lub do przekazania danych karty kredytowej” – wyjaśnia Graham Cluley, konsultant ds. bezpieczeństwa w firmie Sophos.

Stanowi to kolejne ostrzeżenie dla wszystkich internautów przed otwieraniem załączników i przypadkowych stron niewiadomego autorstwa, czy pobierania plików i instalowania oprogramowania z niesprawdzonego źródła. Wszelkie kwestie budzące zwiększone zainteresowanie internautów, interesują też cyberprzestępców, którzy wykorzystują każdą możliwość ataku.

Źródło:  www.di.com.pl

Zobacz także: