Urządzenia do śledzenia mogą wykorzystywać bezprzewodowy internet do szpiegowania przez ściany. Prototypowe urządzenie może śledzić nawet przez grube mury. Brytyjskie wojsko analizuje czy sprzęt może być używany do walki z przestępczością w miastach.

Naukowcy w Wielkiej Brytani  stworzyli prototyp urządzenia, którym można szpiegować ludzi wewnątrz budynków. Śledzi ono zmiany częstotliwości sygnałów wi-fi generowanych przez routery bezprzewodowe. Urządzenie analizuje jak sygnały odbijają się od poruszających się ludzi. Na podstawie tej informacji może ono ustalić co dzieje się w środku szpiegowanego budynku.

Urządzenie jest wielkości walizki, ma dwie anteny oraz moduł do przetwarzania sygnału. Działa jak „system pasywnego radaru”, które „widzą” przez ściany. Dzięki niemu można z powodzeniem ustalić położenie, prędkość i kierunek osób poruszających się w budynku. Urządzenie nie potrafi jednak wykrywać ludzi stojących lub siedzących nieruchomo.

Sprzęt został zaprojektowany przez Karla Woodbridge i Kevinz Chetty z Uniwersytetu College w Londynie. Brytyjskie Ministerstwo Obrony zastanawia się nad wykorzystywaniem tego urządzenia do walki z przestępczością w miastach.

Wprowadzenie takiego radaru do powszechnego użytku bez wątpienia spotka się z publicznymi protestami. Wciąż trwają prace nad ulepszeniem wynalazku.


Źródło: http://news.cnet.com

Zdjecie: http://www.sxc.hu

Zobacz także: