Security Awareness

Urządzenie z wi-fi podgląda przez ściany

Urządzenia do śledzenia mogą wykorzystywać bezprzewodowy internet do szpiegowania przez ściany. Prototypowe urządzenie może śledzić nawet przez grube mury. Brytyjskie wojsko analizuje czy sprzęt może być używany do walki z przestępczością w miastach.

Naukowcy w Wielkiej Brytani  stworzyli prototyp urządzenia, którym można szpiegować ludzi wewnątrz budynków. Śledzi ono zmiany częstotliwości sygnałów wi-fi generowanych przez routery bezprzewodowe. Urządzenie analizuje jak sygnały odbijają się od poruszających się ludzi. Na podstawie tej informacji może ono ustalić co dzieje się w środku szpiegowanego budynku.

Urządzenie jest wielkości walizki, ma dwie anteny oraz moduł do przetwarzania sygnału. Działa jak „system pasywnego radaru”, które „widzą” przez ściany. Dzięki niemu można z powodzeniem ustalić położenie, prędkość i kierunek osób poruszających się w budynku. Urządzenie nie potrafi jednak wykrywać ludzi stojących lub siedzących nieruchomo.

Sprzęt został zaprojektowany przez Karla Woodbridge i Kevinz Chetty z Uniwersytetu College w Londynie. Brytyjskie Ministerstwo Obrony zastanawia się nad wykorzystywaniem tego urządzenia do walki z przestępczością w miastach.

Wprowadzenie takiego radaru do powszechnego użytku bez wątpienia spotka się z publicznymi protestami. Wciąż trwają prace nad ulepszeniem wynalazku.


Źródło: http://news.cnet.com

Zdjecie: http://www.sxc.hu

Komentarze

komentarzy

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *