Po ostatnich wydarzeniach ze wschodniego Wybrzeża USA, większość internautów zdaje sobie sprawę, że dzięki informacjom o swojej nieobecności w domu na portalach społecznościowych naraża się na włamania do swoich posiadłości.  Publikując posty dotyczące naszych planów, sami jesteśmy sobie winni.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet osoby obeznane z nowoczesnymi technologiami nie wiedzą, jakie zagrożenia czyhają na nie w sieci. Ofiarą technologii stał się jeden z prowadzących program „Pogromcy mitów”, Adam Savage. Na Twitterze opublikował on zdjęcie swojego samochodu wraz z opisem, iż wybiera się do pracy. Nie miał pojęcia, iż zdjęcie wykonane z jego iPhone’a po opublikowaniu na Twitterze zawiera metadane określające współrzędne geograficzne miejsca, w którym zdjęcie zostało wykonane. Niektóre serwisy internetowe nie posiadają takiej funkcji, jednakże Twitter przechowuje wszystkie, na pierwszy rzut oka, niewidoczne informacje.

Jeśli więc obawiamy się o swoją prywatność, wystarczy wyłączyć odpowiednią funkcję w danym urządzeniu. Dodatkowo warto wiedzieć, iż możliwość zaglądnięcia do metadanych daje m.in. dodatek do Firefoksa o nazwie ExifViewer.

Źródło: hcsl.pl

Zobacz także: