„Gingerbread” i „Ice Cream Sandwich” są najpopularniejszymi wersjami oprogramowania Android, które szczególnie upodobali sobie cyberprzestępcy. Znaczny wzrost liczby złośliwego oprogramowania na Androida zachęcił specjalistów z Kaspersky Lab do stworzenia raportu na ten temat.

Wymienione wcześniej wersje oprogramowania są ulubionymi przez przestępców. Na Gingerbread przypada aż 28 procent z wszystkich ataków na Androida, drugim najbardziej popularnym w atakowaniu jest Ice Cream Sandwich z 22 procentami wszystkich ataków.

„Gingerbread pojawił się na rynku w sierpniu 2011 roku i wciąż jest jednym z najpopularniejszych wersji tego oprogramowania – mówi Yuri Namestnikov z Kaspersky Lab. – Wielka popularność ataków na Ice Cream Sandwich może wynikać z tego, że ta wersja oprogramowania jest dostosowana do przeglądania Internetu i aktywnego korzystania z niego. A to powoduje więcej zagrożeń – dodaje  Namestnikov.

Więcej niż połowa wszystkich szkodliwych programów wykrytych na smartfonach użytkowników, to trojany SMS, czyli szkodliwe programy kradnące pieniądze z telefonów ofiar konta poprzez wysłanie wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie.


Źródło: http://www.net-security.org

Zdjęcie: http://webbite.pl

Zobacz także: