Facebook od kilku dni prowadzi serwis, który ma pomóc w walce z phishingiem. Dzięki temu prawie sto milionów użytkowników tego giganta społecznościowego może walczyć z oszustami.

Na dedykowanej podstronie Facebook tłumaczy jak można szybko zgłosić wszelkie próby wyłudzenia od nas danych, loginów czy haseł. Nowy sposób daje możliwość skontaktowania się bezpośrednio z serwisem. Wystarczy wysłać maila na ten adres:

[email protected]

Serwis podpowiada, że najlepiej jest przesyłać tam oryginalne maile, które trafiają na naszą skrzynkę. Przesłanie takiej informacji w niezmienionej wersji ma przyspieszyć namierzanie sprawców, którzy wykorzystują popularność mediów społecznościowych do kradzieży naszych danych.

Oszuści podszywają się pod maile wysyłane przez Facebooka i zachęcaj do klikania w linki, które prowadzą do ich serwisów. Strona taka może wyglądać identycznie jak serwis społecznościowy, ale wystarczy zerkną na pasek adresu, aby przekonać się, że to oszustwo.

Facebook przygotował kilka rad, aby utrudnić życie internetowym przestępcom. I tak zaleca:

– bądź podejrzliwy wobec wszelkich wiadomości e-mail, w których jest proszony  o szybkie podanie jakichkolwiek informacji o Tobie takich jak: informacje finansowe, hasła czy loginy do stron czy kont.

– nie korzystaj z linków w mailach, aby dostać się do dowolnej strony internetowej – tym bardziej jeśli podejrzewasz, że wiadomość może nie być autentyczna lub nie ufasz nadawcy. Lepiej wpisać adres bezpośrednio w pasku przeglądarki, zmniejszasz szanse na odwiedzenie strony, która jest przejęta przez oszustów.


Źródło: http://nakedsecurity.sophos.com

https://www.facebook.com

Zdjęcie: http://nakedsecurity.sophos.com

Zobacz także: