Kobieta, która chciała odblokować skradzionego iPhona, została sfotografowana przez zainstalowaną na tym telefonie aplikację. Program wysłał jej zdjęcie do właściciela, który od razu powiadomił policję. Kobieta jest poszukiwana przez organy ścigania.

Aplikacja, która była zainstalowana na tym telefonie to iGotYa, można ją jednak zainstalować tylko na iPhonie, który ma „jailbreak”, czyli ma zainstalowane oprogramowanie, które nie zostało zatwierdzone przez producenta.

iGotYa działa w taki sposób, że robi zdjęcie każdemu, kto próbuje odblokować skradziony telefon, namierza lokalizację i wysyła informację wraz z zdjęciem na podany wcześniej adres e-mail. I dokładnie tak było w tym konkretnym przypadku. Policja z Sussex poinformowała, że iPhone został skradziony z nocnego klubu w Brighton na początku tego miesiąca.  Policja upubliczniła wizerunek tej kobiety, aby zgłosiła się na policję albo ktoś kto ją rozpozna.

I pewnie nie wszyscy chcą na swoim smartfonie instalować niesprawdzone oprogramowanie, ale na szczęście jest wiele innych aplikacji, dzięki którym można chronić swój telefon. A uruchamiając namierzanie GPS w swoim telefonie może Ci pomóc w razie jego kradzieży. Pomocne będą także np. takie aplikacje jak „Find my iPhone” Apple czy 'Mobile Security app” dla Androida.

Niektóre aplikacje mogą także zdalnie skasować pamięć telefonu, co zabezpieczy nas przed rozsyłaniem naszych prywatnych danych. Tym bardziej warto jednak robić kopie zapasowe, aby stracić jak najmniej danych.

I nawet jeśli żadna z darmowych aplikacji nie spełnia naszych oczekiwań, to lepiej za nią zapłacić kilka złotych, niż nosić ze sobą drogi telefon bez żadnych zabezpieczeń. Nie ma co ułatwiać życia złodziejom.


Źródło: http://nakedsecurity.sophos.com

Zdjęcie: http://nakedsecurity.sophos.com


Polecamy:

Facebook będzie mógł sprzedawać dane swoich użytkowników

Szokujący film! Po tym co zrobiła rozstali się w dniu ślubu

Jak sprawdzić kto wyrzucił nas ze znajomych na Facebooku?

Zobacz także: